poniedziałek, 29 czerwca 2015

Jak zrobić manekin gorsetowy? Tutorial jak zmniejszyć i ozdobić manekin

Zapewne niejednej z nas - gorsetowych maniaczek, marzy się specjalny manekin, na którym można prezentować nasze gorsetowe zdobycze. Niestety tanie manekiny krawieckie nie nadają się do tego celu, ponieważ mają zupełnie nieodpowiednie proporcje. Wcięcie w talii manekina jest za małe, przez co gorsety nie leżą na nim odpowiednio. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że najmniejszy manekin, jaki można kupić ma 62 cm w talii. W przypadku osób, które noszą gorsety mniejsze niż rozmiar 22", jest to zła wiadomość, ponieważ założenie gorsetu na taki manekin będzie niezwykle utrudnione, a nawet niemożliwe. 


Oczywiście istnieją specjalne manekiny, przeznaczone do prezentacji gorsetów, z odpowiednimi proporcjami sylwetki. Jedne z piękniejszych przykładów takich manekinów pochodzą ze sklepu Corset laced mannequins. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, niestety ich koszt jest odpowiednio wysoki, jak na tak piękny produkt - ceny zaczynają się od około 300 funtów, co jest kwotą zaporową dla większości Polaków. 

source: http://www.corsetlacedmannequins.co.uk/
source: http://www.corsetlacedmannequins.co.uk/
Postanowiłam sprawdzić, czy domowymi metodami jesteśmy w stanie stworzyć własny gorsetowy manekin. W Internecie można znaleźć wykroje, według których szyje się korpus manekina, a następnie go wypycha. Końcowy efekt takiego eksperymentu nie zawsze jest jednak w 100% udany, dlatego chciałabym pokazać Wam łatwiejszą i bardziej "pewną" metodę.

Tutorial na youtubie:Co będzie nam potrzebne:

* tani manekin krawiecki
* skrobaczka do warzyw lub nóż
* papier ścierny
* centymetr krawiecki


Opcjonalnie: farba akrylowa, serwetki, klej do decoupage, lakier bezbarwny, koronki

1. Zaczynamy od wyboru odpowiedniego manekina. Można je znaleźć na allegro, ja kupowałam tutaj. Manekiny mogą być wykonane z twardej pianki poliuretanowej (jak mój) lub ze styropianu. W drugim przypadku trzeba być bardziej ostrożnym, bo jest to delikatniejszy materiał. Warto zastanowić się nad rozmiarem - najważniejsze, żeby obwód bioder manekina był zbliżony do rozmiaru naszych. Tak wyglądał użyty przeze mnie manekin:

source: http://allegro.pl/manekin-krawiecki-damski-34-s-1-lniany-len-i5289454513.html

2. Zdejmujemy zewnętrzne pokrycie manekina. Bierzemy do ręki skrobaczkę do warzyw i zaczynamy obierać manekin, warstwa po warstwie. Potrzeba do tego sporo siły i trochę czasu, dlatego radzę uzbroić się w cierpliwość lub poprosić o pomoc kogoś z silnymi rękoma. Bez obaw, manekin powinien wytrzymać nasze zabiegi i nie popękać w żadnym miejscu. Można użyć również noża, jednak skrobaczka jest bezpieczniejsza - trudniej się nią zranić. 3. Radzę zacząć od talii, następnie zająć się górną częścią bioder, brzuchem i żebrami. Co jakiś czas korzystamy z centymetra krawieckiego, aby sprawdzać, czy wymiary manekina są już satysfakcjonujące. Warto mieć pod ręką gorset i sprawdzić, czy wszystko pasuje, tak jak powinno.

4. Jeśli proporcje manekina się zgadzają, aby wygładzić powierzchnię sięgamy po papier ścierny. Najlepszy będzie papier gruboziarnisty. Na koniec warto użyć odkurzacza, aby pozbyć się pyłu z powierzchni manekina. Pozostawione na podłodze pobojowisko lepiej pozamiatać, żeby nie zapchać pojemnika w odkurzaczu. ;)

Voila, manekin zmniejszony. Zaletą tej metody jest duża swoboda w kształtowaniu sylwetki - możemy nadać jej dowolne proporcje, tak by pasowała do naszych gorsetów. 
Na koniec zakładamy na manekin rozciągliwą koszulkę, w którą był ubrany na początku lub ozdabiamy go według własnego uznania. Świetną metodą do tego celu będzie decoupage, z której skorzystałam.5. Malujemy manekin farbą podkładową.Świetnie sprawdzi się do tego farba akrylowa. Jeśli manekin posiada nierówności, można wypełnić je grubszą warstwą farby lub szpachlą gipsową. Mój manekin będzie ozdobiony w stylu shabby chic, dlatego zostawiłam wszystkie dziurki i położyłam farbę nieregularnie, z przetarciami. Zależy mi na uzyskaniu efektu starego, lekko zniszczonego przedmiotu.

6. Kiedy podkład już wyschnie wycinamy z serwetek elementy, którymi będziemy ozdabiać manekin. Po wybraniu miejsca, które będziemy dekorować, rozwarstwiamy serwetkę, moczymy jej brzegi wodą i odrywamy. 


7. Używając szerokiego pędzla malujemy klejem serwetkę przyłożoną do manekina. Poszczególne fragmenty warto zaznaczyć konturem lub podmalować. Po wyschnięciu malujemy całość lakierem. Na koniec można dodać również koronkę, ozdobny sznur lub inne dodatki. Przyklejamy je mocnym klejem, na przykład z pistoletu na ciepło.


Tak ozdobiony manekin może służyć nie tylko do prezentacji gorsetów, lecz również jako element dekoracyjny. Bardzo podoba mi się efekt, który udało się osiągnąć, dlatego wkrótce zabiorę się za następny. Następnym razem postaram się, żeby wiązanie gorsetowe było bardziej równe - zachowanie symetrii było w tym przypadku utrudnione przez wypukłości manekina. Ale taki jest właśnie urok rzeczy robionych ręcznie - żadna z nich nie jest ideałem wyjętym prosto z fabrycznej foremki.


Manekin ma w talii 44 cm i jest przystosowany do prezentacji gorsetów w rozmiarze 16" i 18"

2 komentarze: